image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD ve Türkiye arasında krize neden olan 'S-400' ve 'F-35'lerle ilgili olarak yeni bir açıklamada bulundu. 

Kalın açıklamasında, S-400 ve F-35 için ortak mekanizmanın bugün itibarıyla çalışmalara başladığını belirterek, sürecin ABD ile ikili ilerleyeceğini ve S-400'lerin NATO sistemine entegre edilmeyeceğini dile getirdi. 

Türk medyasına konuşan Kalın, S-400 ve F-35'lerle ilgili olarak yaşanan yeni bir gelişmeyi paylaşarak, "ABD, 'NATO'nun burada bir rolü yok' dediler. Beyaz Saray'daki görüşmede benle O'Brien ile biz görevlendirildik. Biz S-400'leri alma kararını bir gecede vermedik. S-400 ve F-35 için ortak mekanizma bugün itibarıyla çalışmalara başladı” ifadesini kullandı. 

Kalın açıklamasının devamında, "S-400'ler NATO sistemine entegre edilmeyecek. Süreç ABD ile ikili ilerleyecek. Diyorlar ki 'S-400'leri elinizden çıkarmazsanız kat sayı uygularız.' Sonra dediler ki 'Türkiye'ye geldiği gün yaptırımı başlatırız.', bu aşamayı da geçtik. Şimdi 'Aktif hale getirdiğiniz takdirde' diyorlar. Geri adım söz konusu değil, Türkiye S-400'ü aktif edecek” sözlerine yer verdi.