image

PeyamaKurd - Türkiye, Afganistan ve Pakistan dışişleri bakanlarının İstanbul’da düzenlenen toplantısında Taliban’a müzakere masasına oturma çağrısı yapıldı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistanlı mevkidaşı Muhammed Hanif Atmar ve Pakistanlı mevkidaşı Mahdum Şah Mahmud Kureyşi ile dün İstanbul’da düzenlenen toplantıda Afganistan barış sürecini masaya yatırdı.

Çavuşoğlu, üç ülke olarak ağırlıklı şekilde Afganistan’daki barış sürecini ele aldıklarını belirterek, Katar ve Birleşmiş Milletler’le birlikte Türkiye’nin ev sahipliği yapacağı barış konferansını Ramazan ayı sonrasına erteledikleri bilgisini yineledi.

“Pakistan ve Afganistan’dan Taliban’a çağrı”

Pakistan Dışişleri Bakanı Mahmud Kureyşi ise yaptığı açıklamada, “Taliban’a çağrıda bulunmaya devam ediyoruz, geliniz müzakere masasına oturunuz. Eğer Afganistan’ın geleceğini belirlemek istiyorlarsa bunu ancak müzakere masasında yapabilirler. Afganistan acı çektiğinde Pakistan da hem insani hem de ekonomik alanda acı çeken ülke oldu. Biz de çok acı çektik. Afganistan'ın istikrarı bizi yakından ilgilendiriyor, komşumuzda iç barış olması bizim beklentimiz, bunun Pakistan’ın çıkarına olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Öte yandan Afganistan Dışişleri Bakanı Hanif Atmar da “Taliban'a çağrı yapmak konusunda üç ülke hemfikiriz. Şiddetin durdurulması, ateşkes uygulanarak İstanbul’daki barış konferansına bu şekilde katılım gösterilmesi ve istişare yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Taleban’ın da bu sürece katılımı gerekiyor. Ne yazık ki şiddetin sürmesi bu durumu ortadan kaldırıyor”