image

PeyamaKurd - Türkiye ile Taliban arasında devam eden Kabil Havalimanı’nın işletilmesiyle ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı.

East Eye sitesinin haberine göre, Ankara Taliban’ı tanıyacak ve havalimanını Türkiye ile Katar’ın oluşturduğu ortak bir konsorsiyum işletecek.

Türkiye ile Katar’ın havalimanının işletileceği ve bölgenin güvenliğinin ise özel bir şirketinin sağlayacağı belirtildi. Havalimanı işletmesiyle Ankara’nın Taliban’ı tanıyacağı iddia edildi.

Türkiye ile Taliban yetkilileri arasında görüşmelerin devam ettiği Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bizzat doğrulanırken, iddialara göre, Türkiye ile Katar havalimanını işletecek ve bölgeyi özel bir güvenlik şirketi koruyacak.

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun  Katarlı mevkidaşlarıyla eş zamanlı görüşmesi de iddiayı güçlendirdi.

Taliban Sözcüsü Mücahid ise “Türkiye’ye güvenlik sorunu olmayacağı konusunda güvence verdik” dedi. TSK’nın çekildiği süreçte havalimanının nasıl işletileceği konusunda taslak metin üzerinde anlaşma sağlandığı ileri sürüldü.

Öte yandan Erdoğan’ın “Taliban teklif etti. Henüz karar vermedik” dediği süreçte istihbaratın örgütle masaya oturduğu kaydedildi.