image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bugün Rusya'nın Soçi kentinde Suriye'yi görüşmek üzere Rusya ve İran liderleriyle görüşecek. Uzmanlar, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "Şam’la diyalog dahil, Suriye konusunda Erdoğan’a baskıyı artırması kaçınılmaz” diyor.

ABD’nin Suriye’den çekilme kararının ardından Ankara-Washington hattındaki müzakerelerin zirvenin resmi gündeminin önüne geçmesi bekleniyor.

Bu süreçte Moskova ve İran’la diyaloğun her zamankinden yoğun olduğuna dikkat çeken Türk yetkililer Soçi zirvesinde, Türkiye-Suriye sınırında oluşturulması planlanan tampon bölge konusundan, Türk ordusunun Fırat’ın doğusuna operasyon planlarına kadar geniş yelpazede bir değerlendirme yapılmasının kaçınılmaz olduğunu söylüyor.

ABD İle Anlaşmazlık devam ediyor

Trump, Suriye’den çekilme kararıyla birlikte Türkiye-Suriye sınırında bir tampon bölge kurulması konusunda Ankara ile anlaşmıştı. Ancak YPG’yi Ankara’nın istediği gibi terör örgütü olarak görmeyen ABD’nin tampon bölge konusunda Türkiye ile derin görüş ayrılığı sürüyor.

ABD’nin bölgeyi Suriyeli Kürtler için oluşturacağını duyurması ve bölge için İngiltere ile Fransa’nın öncülüğündeki müttefik güçlerce denetim öngörmesi, Ankara-Washington hattında büyük kriz konusu. Tampon bölgenin Türkiye tarafından kurulup, denetlenmesini isteyen Ankara bir yandan Washington yönetimi ile müzakere yürütüyor bir yandan da “Kürtleri bizim düşmanımız gibi gösteremezsiniz” çıkışında bulunuyor.

İran ve Rusya Fırat’ın Doğusunda Operasyona Karşı

Öte yandan, Amerika’nın çekilme kararı ile birlikte Fırat’ın doğusuna düzenlemeyi planladığı operasyonu erteleyen ancak sürekli gündemde tutan Ankara için Rusya ve İran’la yürütülen diyalog da kritik önemde. Türk yetkililer, Ankara’nın terörle mücadele planlarına Rusya ve İran’ın destek verdiğini belirtirken, her iki ülkenin de Suriye’ye düzenlenecek yeni bir operasyona karşı çıkmasının da Ankara’yı zorladığına dikkat çekiyor. Ancak Ankara’nın ABD ile yaşanan uzlaşmazlığa karşın Rusya ve İran’la daha kolay işbirliği yapabileceğinin işaretleri var.

Putin, Adana Mutabakatı’yla İlgili Planlarını Anlatacak

Terörle mücadele için Adana mutabakatını gündeme getirip, Türkiye’nin Suriye’yle diyalog kurmasının yolunu açan Putin’in, Ruhani ile birlikte Soçi zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bu diyaloğun geleceğiyle ilgili planlarını aktaracağı bilgisi Ankara’ya ulaştı.

‘Putin Erdoğan’a Baskıyı Artıracak

Rusya’nın, Amerika’nın Suriye’deki varlığı ve Türkiye’nin başından beri ABD ile ittifakı yüzünden Türkiye ile işbirliğini değerli bulduğunu söyleyen uzmanlar, “Esad’la birlikte Suriye’de ilerleyen Putin, Batı bloğu ile Türkiye üzerinden savaştı. Bunda da başarılı oldu. Ancak ABD çekiliyor ve artık Putin için Türkiye’yi belli bir konuma oturtmanın zamanı geldi. Bu yüzden Şam’la diyalog dahil Suriye konusunda Erdoğan’a baskıyı artırması kaçınılmaz” diyor. 

Şam’la Yakınlaşma Konuşulacak

Rusya uzmanı Kerim Has, “YPG’yle mücadele konusunda Ankara’nın Rusya ve Şam rejimine daha yakın durmasının da önümüzdeki günlerde daha çok konuşulacağını düşünüyor. Has’a göre Soçi Ankara için ‘yeni bir pazarlık masası’ olacak. Has, Putin, İdlib konusunda Şam rejimini ve Türkiye’yi aynı noktaya çekmeye çalışacaktır” diyor.

 

| DW