image

PeyamaKurd - DSG ve Rojava operasyonuna yönelik açıklamada bulunan ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth F. McKenzie, Türkiye'nin Rojava’da düzenlediği “Barış Pınarı” operasyonunun terör örgütü IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi'ye yönelik operasyonu geciktirdiği iddialarını reddetti. 

Avrupa basınına konuşan Orgeneral McKenzie, Bağdadi'ye yapılan operasyonda İdlib'in kuzeyinde bir evde dördü kadın ikisi çocuk olmak üzere toplam 6 kişinin öldürüldüğünü ifade etti. 

CENTCOM Komutanı McKenzie, Türkiye'nin Rojava’da düzenlediği operasyonun IŞİD liderine yönelik operasyon planını geciktirip geciktirmediğine ilişkin bir soruya "Kesinlikle hayır. Biz zamanlamayı hava koşulları, kesinlik, açık veriler gibi birçok faktöre göre belirledik" açıklamasında bulundu. 

Orgeneral McKenzie, ABD ordusunun dünyanın herhangi bir yerinde kendi işini halledecek kabiliyette olduğunu ifade ederek, "Dolayısıyla bu (Barış Pınarı Harekatı) belirleyici bir faktör değildi. Genel anlamda istihbarat, diğer durumlar ve faktörlerle birlikte düşündüğümüzde tam zamanı olduğundan dolayı vurduk" sözlerine yer verdi. 

Ayrıca Bağdadi'ye yapılan operasyona ilişkin 25 Ekim Cuma günü ABD Başkanı Donald Trump'a brifing verdiklerini ve saldırıyla ilgili onay aldıklarını kaydeden McKenzie, 11 çocuk ile 2 yetişkinin de ayrıca sağ ele geçirildiğini kaydetti. 

DSG Dış İlişkiler Sorumlusu Redur Halil, IŞİD lideri Bağdadi’yi 5 ay boyunca takip ettiklerini, operasyonun bir ay önce başlayacağını ancak Türkiye’nin operasyonunun bu operasyonu geciktirdiğini belirtmişti.