image

PeyamaKurd - ABD Dış İlişkiler Komite Başkanı Bob Menendez Delphi Ekonomik Forumu ve Helenik-Amerikan Liderlik Konseyi tarafından Washington'da düzenlenen bir konferansa katıldı.

Menendez, birçok konuya değinirken, Türkiye, Yunan egemenlik haklarını ihlal ve kuzey Kıbrıs'ı işgal ettiği sürece, yeni F-16 satın alamaz sözlerini de dile getirdi. 

Ukrayna'daki kriz, Rusya'ya olan yüksek enerji bağımlılığı risklerini ortaya çıkarırken, Doğu Akdeniz doğalgazının Yunanistan üzerinden Avrupa pazarlarına ulaştırılması, Venezuela veya İran gibi ülkelere bağımlı olmaktan çok daha ciddi bir öneri olarak gündeme geliyor.

Türkiye bu krizde oynadığı arabulucu rol ve son dönemde saldırgan dış politikasından geri adım atması nedeniyle uluslararası izolasyonundan kurtuluyor. Ancak ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez’e göre bu yeterli değil. 

"Türkiye rahatsızlığa devam ederse yeni F-16 savaş uçağı satın alamayacak"

Bob Menendez, Yunan gazetesine ise özel bir röportaj verdi. 

Menendez'e göre, Türkiye uluslararası hukuka saygı göstermediği, Yunan egemenlik haklarını ihlal ettiği, kuzey Kıbrıs'ı işgal etmeye ve komşu devletlerin münhasır ekonomik bölgelerini rahatsız etmeye devam ettiği sürece, yeni F-16 savaş uçağı satın alamayacak.

ABD'li senatör, "Yunanistan dahil Batılı ülkeler adım atarken, diğerleri mevcut durumdan faydalanıyor. Venezuela uluslararası izolasyondan kurtulabilir. Bu yönetim tarafından uzun süre eleştirilen Suudi Arabistan kıymete bindi. İran yaptırımlardan kurtuluyor olabilir. Türkiye, Amerika'nın Düşmanlarına Yaptırımlarla Mücadele Etme Yasası'nı (CAATSA) hala ihlal etmesine rağmen, Biden'den F-16 satışını istedi. Türkiye'nin Amerikan F-16'larını alma şansı nedir?" sorusuna şu yanıtı verdi: 

"Gerçek şu ki, Kongre'de silah satışları üzerinde yargı yetkisine sahip tek bir komite var. S-400'lerde dramatik bir geri dönüş, sistemin yurt dışına gönderilmesi ve daha bir dizi başka şey olmadıkça Türkiye'ye F-16 satışını mümkün görmüyorum. Dolayısıyla, Türkiye'nin şu anda ne yapmaya çalıştığını anlıyor olsam da, kendisini sevimli gösterme çabaları çoğumuz için işe yaramayacak.

Ama bence daha önemli olan şey hareketler. Türkiye nihayetinde gerçek bir NATO ortağına yakışan bir şekilde hareket ederse, eğer Türkiye uluslararası hukuku gözetir, komşusu Yunanistan'ın egemenlik haklarını ve karasularını ve hava sahasını ihlal etmeyen bir şekilde davranırsa, Kıbrıs'ın kuzeyinin işgalinde işgale son verirse vebu komşularının münhasır ekonomik bölgelerine saygı gösterirse, bu farklı bir hikaye olur.

Ama benim gördüğüm Türkiye bu değil. Ancak Türkiye, Venezüella veya bu ülkelerden herhangi biri olsun, o anın ağırlığıyla hareket edip ilkelerimize sırtımızı dönemeyiz."