image

PeyamaKurd - Menbiç kararı ile ilgili alınan devriye gücü çalışmaları hız kazanırken, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan konuyla ilgili açıklama geldi. Çavuşoğlu, “YPG buradan çıkacak, silahları elinden alınacak” ifadesini kullanırken, konuyla ilgili bir diğer açıklama ise Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’dan geldi. Bozdağ, “Menbiç’e adım adım girilecek” ifadesini kullandı.

Menbiç ile ilgili Türkiye’nin tavrının net olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “Bazen karşı karşıya kaldığınız tehditler için sert güç lazım Afrin’de, Fırat Kalkanı’nda olduğu gibi. Bazen de diplomasiyi en iyi şekilde işletmek lazım. Münbiç konusu bizim için hassas bir konu. Suriye’de bunlar olurken YPG/PKK Suriye’nin kuzeyinde bir terör koridoru oluşturmak istedi. Fırat’ın batısına geçmek istemesi onlar açısından önemliydi. Biz ABD’ye bunları kullanmayın dedik, onlar önce biz kullanmayacağız dedi sonra operasyon için lazım dediler. 4 Haziran’da görüşmeleri onayladık. Şimdi uygulama safhasındayız. Dün keşif gücünü gönderdik. YPG/PKK buradan çıkacak, silahları elinden alınacak” şeklinde konuştu.

“Adım adım içeri girilecek”

Menbiç konusunda bir diğer açıklama ise Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’dan geldi. Bozdağ, operasyonun en geç 90 günde biteceğini belirtirken “Münbiç’te diplomatik çabalarımızın netice vermesi, Türkiye’nin sahada güçlü olduğunu da göstermektedir” diye konuştu.

Menbiç’e adım adım gireceklerinin altını çizen Bozdağ’ın açıklamasında, “Şu anda birlikler bağımsız devriyeye başladılar. Adım adım içeri girilecek. Alanın tamamen temizlenmesinden sona işler mutabakat çerçevesinde devam edecek. O da bölgenin yönetimi gibi konular. Münbiç’te diplomatik çabaların netice vermesi Türkiye’nin masada da güçlü olduğunu göstermektedir. Silahlı çözüm arzu ettiğimiz çözüm değil. Ama mecbur kaldığımız bu adımı atmaktan çekinmedik. Şu anda diplomatik bir çözümü adım adım hayata geçiriyoruz. Elimizde bir takvim var ne kadar sürede çıkarılacaklarına dair. 90 günlük bir takvim var. Hem Türk hem ABD askeri birlikleri bağımsız devriye gezmeye başladılar. Bir kademeden sonra birlikte devriye gezmeye dönecek. YPG’li PYD’li teröristlerin ayrılmasını birlikte yapacağız. Münbiç’in yönetimi nasıl olacak bununla ilgili de teknik çalışmalar devam ediyor” ifadesini kullandı.