image

PeyamaKurd - Türk Lirası’nın (TL) dolar karşısında hızla erimesinin ardından ciddi dalgalanmaların yaşandığı kur, bu sefer Akkuyu Nükleer Santrali'ni vurdu.

Edinilen bilgilere göre, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından artışa geçen kur yüzünden, üretilecek elektrik için Rusya'ya 24 milyar TL  fazla ödeme yapacak.

Türkiye’nin ilk nükleer santralı olan ve Rus devlet sermayeli Rosatom tarafından yaptırılan Akkuyu Nükleer Santralı için Türkiye ile Rusya arasında yapılan anlaşmada Türkiye, 15 yıl elektrik alım garantisi vermişti. Anlaşmada alım fiyatı kW saat başına 12.35 dolar olarak belirlendi.

Gazeteci Abidin Yağmur’un haberine göre, anlaşmanın yapıldığı 2010 yılında dolar 1 lira 45 kuruş düzeyindeydi. O günkü kurla Türkiye, elektrik alımı için Rus nükleer santral şirketine yılda 3 milyar 133 milyon 812 bin 500 TL ödeyecekti. Ancak aradan geçen 11 yılda dolar sürekli yükseldi. En son 1 dolar 12 lirayı buldu.

Bugünkü kurla Türkiye elektrik alımı için Rus nükleer santral şirketine yılda 27 milyar 15 milyon 625 bin lira ödemek zorunda kalacak. Yani aradaki fark 24 milyar liraya yaklaştı.