image

PeyamaKurd- KCK, Erdoğan'ın "Kandil'i vurduk, üst düzey 35 ismi bitirdik" sözleri üzerine açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Erdoğan'ın iddiaları yalanlandı ve bunun seçim propagandası olduğu ifade edildi.

Türkiye erken seçime doğru giderken kamuoyu yoklamalarında istediği sonucu elde edemeyen AKP hükümetinin, Kandil'e operasyon seçeneğini masada tuttuğu söylemleri gündemde idi. 

Erdoğan yaptığı açıklamalarda "yakında müjdelerimiz olacak"  ifadelerini kullanarak Kandil'i işaret etmiş, sonraki günlerde yaptığı açıklamada ise "Biz Kandil'i vurduk 20 uçakla 10 tane önemli noktasını vurduk. İkinci operasyonda bunların liderler toplantısını yakaladık ve 35 tane önemli ismi orada bitirdik" diye konuşmuştu. 

KCK'den konuya ilişkin bir açıklama geldi.

KCK, Erdoğan'ın doğru söylemediğini belirterek, "‘’Tayyip Erdoğan birkaç gündür seçim kazanmak için büyük bir yalan ortaya atmış bulunmaktadır. Bu yalana yandaş basını da alet etmiş bulunmaktadır. Bu yalana göre yönetimimizin toplantı yaptığı yeri uçaklarla vurulmuş ve 35 arkadaşımız yaşamını yitirmiştir. Bu kesinlikle seçimi kaybedeceğini anlayan Erdoğan’ın son bir hamlesi olmaktadır.

Böyle bir yalanla toplumdaki kimi şovenist ve Kürt düşmanı çevrelerin oyunu almayı amaçlamaktadır. Herhalde seçimden birkaç gün önce söylersek yalanımız açığı çıkmaz, bu yalandan faydalanırız anlayışıyla hareket edilmektedir" açıklamasında bulundu.