image

PeyamaKurd - Moskova Devlet Dışişleri Üniversitesi (MGIMO) Medeniyetler Ortaklığı Merkezi’nin kıdemli araştırma görevlisi Şarkiyatçı-Arabist Yuriy Zinin, Türkiye ve İsrail arasındaki 'Doğu Kudüs' tartışmasını değerlendirerek, Türkiye’nin Filistin-İsrail çatışmasıyla ilgili duruşunun, kendini Doğu ve Batı arasında köprü olarak görmesi ve Müslüman ülkelerdeki etkisini artırmasıyla ilgili olduğunu dile getirdi. 

Rus haber ajansına açıklamada bulunan Rus uzman, "Türkiye’nin Filistin yanlısı duruşu çoktan biliniyor. Bunun sebebi, Türkiye’nin kendini Doğu ve Batı arasında köprü olarak konumlandırması. Ayrıca Türkiye son yıllarda Müslüman ülkeler ve Orta Doğu’daki etkisini güçlendiriyor. Filistin sorunu, İslam Dünyası’nın eski bir soru olduğundan Türkiye bu noktada Filistinlilere destekten başka bir duruş sergileyemez" ifadesini kullandı. 

Rus uzman Zinin, bunun ileri görüşlü bir duruş olduğunu belirterek, bu duruşun Arap ülkelerinde sempati uyandırdığını ve gelecekte Arap dünyası ile farklı alanlardaki işbirliğini güçlendirmeye yardımcı olacağını kaydetti. 

Öte yandan İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz’ın ilan ettiği Türkiye karşıtı önlem paketinin Türkiye’ye hiçbir zararı olmayacağı, aksine belli kazanç sağlayacağından emin olduğunu ifade eden Zinin:  

"Elbette söz konusu 'önlem paketi' Türkiye’de belli bir tepkiye yol açacak. Türkiye bu tepkiyle bir kez daha Filistinlilerin yanında olduğunu net bir şekilde gösterecek. 

Türkiye yine bunu, politik amaçlarına yararlı bir şekilde kullanabilecek ve NATO üyesi olması ve Avrupa Birliği ile belli ilişkilere sahip olmasına rağmen Batı dünyasında Filistin davasını ilerletmeye çalıştığını gösterecek" yorumunda bulundu.