image

PeyamaKurd - Türkiye’nin, Finlandiya ve İsveç'in dâhil olduğu Daimi Ortak Mekanizma’nın ilk toplantısı bu ağustos ayının sonuna doğru Stockholm’de yapılacağı açıklandı.

Türkiye’nin, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik başvurularına çekincelerini kaldırdığı Madrid Zirvesi öncesi kabul edilen üçlü protokolde, kurulmasına karar verilen üç ülke arasındaki Daimi Ortak Mekanizma’nın ilk toplantısı ağustos ayının sonuna doğru Stockholm’de yapılacak. Türkiye’nin Helsinki ve Stockholm’den istedikleri ilerleme durumunun üç ülke arasında kurulacak “Daimi Ortak Mekanizma” vasıtasıyla takip edileceği kaydedilmişti. 

“YPG’ye destek vermeyeceğini taahhüt etmiş”

Bu üç ülkenin Dışişleri, İçişleri ve Adalet bakanlıkları ile istihbarat kurumlarının yetkililerinin katılacağı toplantıda “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla haklarında arama kararı bulunan kişilerin iade istemleri başta olmak üzere Türkiye’nin talepleri masaya yatırılacak. Finlandiya ve İsveç, Türkiye’yle imzaladıkları üçlü protokolde, YPG’ye ve FETÖ’ye destek vermeyeceğini taahhüt etmiş, Türkiye’ye silah ambargosunu kaldırma sözü vermiş ve Türkiye’nin iade istemlerinin “Avrupa İade Sözleşmesi’yle uyumlu biçimde işleme konulacağını” aktarmıştı.

Türkiye’nin, Finlandiya ve İsveç’ten en somut talebini terör suçlamasıyla arananların iade istemi oluşturuyor. Türkiye Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, konuyla alakalı bir açıklamada bulunmuştu. Finlandiya ve İsveç’ten 33 kişinin iadesi için talepte bulunulduğunu fakat iki ülkeden henüz bir yanıt gelmediğini belirterek şu ifadelere yer vermişti:

“NATO üyeliği için İsveç ve Finlandiya hükümeti verdiği sözleri yerine getirirse Türkiye sürecin tamamlanması için sözünde durarak gereken adımı atacak ama yerine getirmedikleri takdirde Türkiye bu konuda yine sözünü tutacak gereken adımı atmayacaktır.”

İsveç ve Finlandiyalı yetkililer ise iade taleplerinin her birinin tek tek ülke mahkemeleri tarafından ele alınacağını ve bu konuda siyasi bir güvence vermelerinin mümkün olmadığını belirtmekle yetiniyor.