image

PeyamaKurd- Rojava Özerk Yönetimi yaptığı açıklamada, Şam yönetimi ile iç savaşın başlamasından bu yana ilişki halinde bulunduklarını ve amaçlarının Suriye’den ayrılmak olmadığı belirtildi.

“Osmanlı devletini yeniden diriltmeye çalışmak” ile suçlayan Rojava Özerk Yönetimi, 1939’da Hatay’ın Türkiye tarafından ilhak edilmesine benzer bir sürecin yaşandığına dikkat çekerek; böyle bir gelişmenin yaşanmasına müsaade etmeyeceklerini açıkladı.

Rojava Özerk Yönetimi tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Demokratik Özerk Yönetim, Suriye’deki bütün oluşumların, yönetimin ve halkın diyalog içerisinde olması için Suriye krizinin başından bu yana 3’üncü yolu esas aldı. 3’üncü yol Suriye’de barış ve beraberliğin sağlanmasını esas alıyor ve dış müdahaleleri ret ediyor. Demokratik Özerk Yönetim, bölgelerin terörist gruplardan temizlenmesinden sonra Kürt halkını ve Kuzey ve Doğu Suriye’deki bütün bileşenleri koruyarak tecrübe edindi. Yine bütün bileşen ve halkların haklarını fark gözetmeden korudu.

Türkiye, Osmanlı Devletini Yeniden Canlandırmak İstiyor

Özerk Yönetim, Suriye krizinin çözüm haritasını Rusya’ya sundu ve Rusya da olumlu tepki verdi. Çünkü sunduğumuz yol haritası ulusaldır ve parçalama gibi çelişkilerden uzak olmakla beraber kendini Özerk Yönetim olarak ispatlamıştır. Ancak Türk devleti gerçek dışı iddialarıyla Kuzey ve Doğu Suriye’yi işgal etmek ve Osmanlıyı yeniden canlandırmak istiyor. Bu nedenle Demokratik Özerk Yönetim olarak, Suriye krizini çözüm yollarını engelleyen ve Türk devletinin Suriye’yi işgal planlarının önünü açan suçlamaları olumsuz görüyoruz.

Özerk Yönetim Suriye'den Ayrılmayı Düşünmüyor

Özerk Yönetim, Suriye’den ayrılmak veya Suriye’nin bir parçasını ayırma iddialarının aksine Kuzey ve Doğu Suriye halkının hakları için Suriye hükümeti ile sürekli diyalog içerisindedir. Bu da Suriye rejimine, Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerinin bir kısmını Suriye Demokratik Güçleri’nin özgürleştirdiklerini söyleyen güçlerin iddialarının yalan olduğunu ortaya koyuyor. Bu güçlerin bölgeye gelişi, Suriye topraklarında 11 bin şehit veren ve bölgeyi terörden temizleyen DSG ile Suriye rejim güçleri arasında varılan anlaşma neticesinde olmuştur. Suriye hükümeti ile 2012’den bu yana devam eden görüşmeler, Suriye’deki krizlerin çözülmesi talebinin açıkça gösteriyor.

Suriye'yi Parçalamak İsteyen Türkiye'dir

Özerk Yönetim olarak iddiaları ve suçlamaları ret ediyoruz. Yine Suriye krizinin özellikle Suriye içi diyalog ile çözülmesi konusunda ısrarcıyız. Çünkü Özerk Yönetim başından bu yana Suriye topraklarının bütünlüğünün korunması ve Suriye’nin terörist güçlerden korunması için çalışıyor. Özerk Yönetim Suriye’yi Kuzey ve Doğu Suriye’yi parçalamaya çalışan ve İskenderun senaryosunu tekrarlamak isteyen Türk devletine karşı savunuyor.”