image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye’nin ABD’den almayı planladığı F-16 savaş uçakları hakkında konuştu.

İsmail Demir, ABD'nin F-16 teklifiyle ilgili olarak "Türkiye çaresiz değil, bizim hep söylediğimiz şu: Bir ürün insan yapımıysa yaparız. Kendi göbeğimizi kendimiz keseriz" dedi.

Demir, ABD’nin Türkiye’yi F-35 savaş uçağı programından çıkarmasının hukuka aykırı olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye'nin ödediği bir meblağ var. 1 milyar 400 bin dolar bu ücretin yarısı ortaklık içindi. ABD'nin yönetim tarafından şöyle bir konu gündeme getirildi. Türkiye'nin hava kuvvetleri ihtiyaçlarının giderilmesi için yeni nesil F-16'lar ile karşılanabilir mi diye. İhtiyaçlarımız gidermek açısından hiçbir defteri kapatmıyoruz. ABD'nin baskı yaptığı doğru. Bir psikolojik meseleden başka bir şey değil. Türkiye NATO'da bir müttefik olarak çeşitli faaliyetlere katılıyor. Bir meseleden bu kadar kavga çıkarmak ne kadar doğru bilemiyorum.”

Türkiye’nin haklarını takip etmeyi sürdüreceklerini ifade eden Demir, “Türkiye çaresiz değil, bizim hep söylediğimiz şu, ‘Bir ürün insan yapımıysa yaparız. Kendi göbeğimizi kendimiz keseriz’. F-35 olsaydı iyi olurdu, program ortaklığındaki konular için. Bizim opsiyonlarımız açık. Bir zaafiyet oluşmaması için elimizden geleni yapacağız. Türkiye hiçbir zaman mecbur değil. Bunun altını çizmek istiyorum” ifadesini kullandı.