image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi ile Irak Hükümeti arasında geçen senenin ekim ayında imzalanan Şengal Anlaşması’na ilişkin Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız önemli bir açıklama yaptı.

Fatih Yıldız, Erbil ile Bağdat arasında imzalanan Şengal Anlaşmasını önemli bulduklarını hatırlatarak, “Biz bunun oluşacağı ortamı kolaylaştırmak adına Türkiye olarak elimizden gelen desteği yapmaya hazır olduğumuzu söyledik” dedi.

Musul kentindeki temasları kapsamında Vali Necim Cuburi ile Valilik binasında bir araya gelen Türk Büyükelçi Fatih Yıldız ve Türkiye’nin Musul Başkonsolosu Mehmet Küçüksakallı, görüşmenin ardından düzenledikleri basın toplantısında Şengal Anlaşması’na ilişkin bazı açıklamalarda bulundu.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Türk Büyükelçi, “Anlaşmanın asıl amacı Sincar'ın gerçek sahiplerine teslim edilmesidir ve Türkiye de bu amacı destekliyor” dedi.

PKK ve diğer güçlerin bölgeden çıkmaları gerektiğine vurgu yapan Yıldız şu ifadeleri kullandı:

“Vizyon böyle olmakla birlikte uygulama konusunda henüz daha bölgenin sakinlerin bölgeye dönebileceği bir ortamın olmadığı açık. Başta PKK olmak üzere, kim bölgenin unsuru değilse onların en kısa sürede bölgeden çıkmaları zaten anlaşmanın bir gereği. Biz bunun oluşacağı ortamı kolaylaştırmak adına Türkiye olarak elimizden gelen desteği yapmaya hazır olduğumuzu söyledik. Bundan sonraki aşamada da hem Bağdat'ta hem Musul'da bu süreçlerin yine tabii ki hem merkezi hem yerel makamlarla takibini yapmaya devam edeceğiz.”