image

PeyamaKurd - Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, yapmış olduğu açıklamada Türkiye ile Rusya arasında Karabağ Ortak Merkezi'nin kuruluşuna ilişkin mutabakatın imzalandığını belirtti.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), söz konusu mütabakatla ilgili olarak, "Türkiye-Rusya Ortak Merkezi'nin kuruluş ve görev esaslarına ilişkin teknik detaylara yönelik görüşmeler tamamlanmış, mutabakat imzalanmıştır” ifadelerini kullandı.

Ayrıca bakanlık merkezin en kısa sürede faaliyete geçirilmesi için gerekli çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

Bakanlık 11 Kasım’da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu arasında geçen görüşmede mutabakat zaptının imzalandığını hatırlatarak şu açıklamalarda bulundu:

"Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ateşkesin uygulanmasını gözetmek ve denetlemek amacıyla, 11 Kasım'da Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar ile Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu arasında video telekonferans yöntemiyle mutabakat zaptı imzalanmıştı. Türkiye-Rusya Ortak Merkezi’nin kuruluş ve görev esaslarına ilişkin teknik detaylara yönelik görüşmeler tamamlanarak mutabakat imzalanmıştır. Merkezin en kısa sürede faaliyete geçirilmesi için gerekli çalışmalar sürdürülmektedir."