image

PeyamaKurd - Fransa Senatosu’nun “Dağlık Karabağ Cumhuriyeti”ni tanıma kararı, Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından tepkiyle karşılandı.

Bakanlık kararla ilgili olarak, uluslararası hukukun en temel ilkelerinin, meşruiyetin ve hakkaniyetin iç politika mülahazaları uğruna hiçe sayıldığını dile getirerek (Fransa’nın)Azerbaycan’a işgalden kurtardığı kendi topraklarından çekilmesi çağrısında bulunması ciddiye alınamayacak kadar gülünçtür ifadelerini kullandı.

“Türkiye’ye atfen dile getirilen temelsiz iddiaları ise külliyen reddediyoruz”

Bakanlık konuyla ilgili olarak, Türkiye’ye de değinen kararı tanımadıklarını vurgulayarak şu ifadelere yer verdi:

"Fransa Senatosu’nun Yukarı Karabağ ihtilafı hakkında dün kabul ettiği karar uluslararası hukukun en temel ilkelerinin, meşruiyetin ve hakkaniyetin iç politika mülahazaları uğruna hiçe sayılmasının ibretlik bir örneğidir. Kararda Türkiye’ye atfen dile getirilen temelsiz iddiaları ise külliyen reddediyoruz.”

“Fransa’nın Azerbaycan’a ‘Dağlık Karabağ’dan çekilmesi çağrısı gülünçtür”

Bakanlık ilgili mesajında, Fransa Senatosu’nda geçen kararda Azerbaycan’a yönelik çağrısıyla ilgili olarak, “Hal böyle iken, Fransa Senatosu’nun Azerbaycan’a işgalden kurtardığı kendi topraklarından çekilmesi çağrısında bulunması ciddiye alınamayacak kadar gülünç, tarafgir ve gerçeklerden kopuk bir anlayışın tezahürüdür” ifadesine yer verdi.

“Fransa’nın yapıcı bir tutum benimsemesini temenni ediyoruz”

Dışişleri Bakanlığı, Fransa’yı kararını tekrar gözden geçirmesini ve yapıcı bir tutum sergilemeye davet ederek şu ifadelere yer verdi:

“Fransa’nın artık doğru sonuçları çıkararak bölgenin istikrara kavuşması için yapıcı bir tutum benimsemesini temenni ediyoruz. Bunun için mevcut gerçeklerden hareketle, uluslararası hukuka uygun kalıcı bir çözüme ulaşmak üzere çaba gösterilmesi yeterli olacaktır.”

Ayrıca kararla ilgili olarak Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Fransız Senatosu'nun kararını "taraflı" ve "provokasyon" olarak niteledi.