image

PeyamaKurd - Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türkiye Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar, Rojava ve İdlib’e ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İdlib’teki varlıklarının rejimin katliamlarını durdurmak amacıyla olduğunu savunarak Rojava ve Suriye’ye olası operasyon için “Yeri ve zamanı gelince gereken yapılır” açıklamasında bulunan Akar, Türkiye'nin NATO içindeki sorumluluklarını bugüne kadar yerine getirdiğini belirtti.

Bakan Akar, Rojava’da son dönemde yaşanan gelişmelere ilişkin “Olayları çok yakından takip ediyoruz. Yeri ve zamanı geldiğinde gereken yapılır. Hak ve menfaatlerimiz neyi gerektiriyorsa Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bugüne kadar yapıldığı gibi bundan sonra da yapılacak” dedi.

 “Kürtlerin kardeşimiz olduğunun en açık göstergesi şehitliklerimizdir”

Kürtlere karşı faaliyet gösterildiğine yönelik ortaya atılan söylemleri “fitne” olarak niteleyen Akar, iddiaların asılsız olduğunu belirtti.

Akar devamında, “Kürtlerin kardeşimiz olduğunun, ekmeğimizi, suyumuzu paylaştığımızın en açık göstergesi şehitliklerimizdir” ifadesini kullandı.

Akar, Türkiye'nin sınırlarını korumakla birlikte NATO'nun da sınırlarının korunmasına katkı sağladıklarını savunarak "Sınırlarımızın hemen yakınında bir terör koridoruna müsaade etmeyeceğimizi söyledik. Yaptığımız operasyonlarla terör koridorunu engelledik" diye konuştu.

Şam rejimine İdlib tepkisi!

Akar, Türkiye’nin Suriye’de ABD ile Rusya arasında yaptığı mutabakatları hatırlatarak, rejimin İdlib’e yönelik saldırılarına tepki gösterdi.

“Bu mutabakatlarda bize düşen ne varsa en iyi şekilde yerine getirdik, getirmeye devam ediyoruz. Muhataplarımıza da kendilerine düşen görevleri yapmalarını hatırlatıyoruz” diyen Akar devamında şu ifadeleri kullandı:

“Sağlanan bir ateşkes var. Zaman zaman birtakım ihlaller, çatışmalar, saldırılar olsa da genel anlamda alınan tedbirler çerçevesinde ateşkes ve istikrar sürüyor. Cumhurbaşkanımızın Soçi'de Putin ile yaptıkları görüşmeden sonra ortam daha sakin bir hale gelmişken 20 Ekim'de Şam'da bir saldırı oldu. Bombalı saldırı sonrasında 14 Suriye askeri, daha sonra rejim unsurları tarafından İdlib'de yapılan saldırılar sonucunda 10 masum insan hayatını kaybetti. İdlib'deki insanlar Şam'daki olaylarla hiçbir alakası olmayan masum insanlardı.”

“Elimizdeki F-16’ların yenilenmesi lazım”

Öte yandan Türkiye'nin ABD'den F-16 tedarikine ilişkin soru üzerine Akar, "Elimizdeki F16'ların yenilenmesi lazım. Stratejik müttefikimiz, dostumuz ABD'den hem blok 70 Viper F16 tedariki hem de elimizdeki bazı uçakların modernize edilmesi için teknik çalışma başlatıldı. Süreci takip ediyoruz. Türkiye'nin, TSK'nin güçlenmesi aynı zamanda NATO savunmasının güçlenmesi anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.