image

PeyamaKurd - Kritik Biden-Erdoğan görüşmesi öncesi Türkiye’nin ABD yönetimine Rus hava savunma sistemi S-400’ler üzerinden önemli bir mesaj gönderdiği iddia edildi.

Bloomberg’te yer alan habere göre Erdoğan ile Biden’ın 14 Haziran’da Brüksel’de yapılacak NATO Liderler Zirvesi’nde gerçekleştirecekleri görüşmenin öncesinde “Türkiye’nin Rus füze uzmanlarını Biden'a sinyal olarak eve gönderdiğini” yazdı.

ABD merkezli medya kuruluşunda yer alan haberde iddialarla ilgili şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başkan Joe Biden arasında Haziran ayının ortasında Brüksel'de yapılacak bir NATO zirvesinin oturum aralarında yapılması planlanan görüşmeden önce gelen bu hamleler Ankara’nın ABD’nin kaygılarının bir unsuru üzerinde uzlaşmaya hazır olduğu mesajını veriyor.”

Haberde ABD Başkanı Biden yönetiminin Türkiye'den füzelerin eğitimi ve montajına yardımcı olmak için ülkedeki Rus personelin varlığına son verilmesini istediği belirtildi.

“Çavuşoğlu’nun S-400 açıklamaları”

Haberde Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun kullandığı, “S-400'ler yüzde 100 bizim kontrolümüz altında olacak. Eğitim için gelen birçok teknisyeni gönderdik. Rus askeri uzmanları Türkiye'de kalmayacak” ifadeleri de hatırlatıldı.

Çavuşoğlu’nun bu açıklamasını, “Türkiye, ABD’nin S-400 füzelerini kullanmayın çağrılarını reddetti” şeklinde yorumlayan Bloomberg, Çavuşoğlu’nun, liderler toplantısı öncesinde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Washington veya Ankara'da görüşebileceği de belirtti.