image

PeyamaKurd - Türkiye Milli Savunma Bakanlığı (MSB), ABD’nin çekilme kararının ardından Taliban’ın ilerleyişini sürdürdüğü Afganistan’la ilgili önemli bir açıklamada bulundu.

MSB yaptığı açıklamada, Türk askerinin Afganistan’da muharip görevlerde bulunmayacağı ifade edildi.

MSB açıklamasında, “Gelinen noktada diğer NATO üyesi ülkelerin silahlı kuvvetlerinin Afganistan’dan çekilme kararı almaları üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının hâlihazırda altı yıldır sürdürdüğü ve Afganistan için son derece kritik olduğu bilinen Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havaalanının emniyetle işletilmesi görevine devam etme durumu söz konusudur” ifadesini kullandı.

Kabil Havaalanı’nın işletilmesine yönelik görevin sürdürülmesine ilişkin diğer ülke ve Afganistan yetkilileri ile görüşmelerin devam ettiğine vurgu yapan Bakanlık şu ifadelere yer verdi:

“Gerekli koşullar sağlandığı takdirde, Afgan halkı ve Afganistan’ın ilişkileri açısından büyük katkı sağlayan ve halihazırda da icra ettiğimiz bu görevi yerine getirmeye devam edeceğiz.

Göreve devam edilmesi durumunda Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Afganistan’da en başından beri olduğu gibi muharip bir görevi olmayacak, meşru müdafa dışında herhangi bir operasyonel görevde bulunulmayacaktır.”