image

PeyamaKurd - Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan ve İran Dışişleri Bakanları ile Antalya Diplomasi Forumu’nda bugün gerçekleştireceği üçlü toplantı öncesi önemli açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Kabil Havalimanı'nda üstleneceği role ilişkin, “Türkiye ilk defa Afganistan'a gitmiyor. Kabil'de çerçeve ülke, Kabil Havaalanı'nın güvenliğini üstlenmiş durumda” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, "Türkiye ilk defa Afganistan'a gitmiyor. Kabil'de çerçeve ülke, Kabil Havaalanı'nın güvenliğini üstlenmiş durumda. ABD'nin çekilme kararıyla diğer müttefikler de çekiliyor. Bu havaalanının işletilmesi ve güvenliği dünya için önemli. Afganistan yönetimi de Türkiye'nin burada kalmasını istiyor" ifadesini kullandı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz günlerde  yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye-Afganistan-İran Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı, 20 Haziran 2021 tarihinde Antalyada, Antalya Diplomasi Forumu marjında gerçekleştirilecektir. Sözkonusu toplantı kapsamında, Afganistan Barış Süreci bağlamında yaşanan gelişmelerin yanısıra güvenlik, enerji, bağlantısallık, düzensiz göç konuları gibi üç ülke arasındaki işbirliği alanları ele alınacaktır. Sayın Bakanımızın Antalya Diplomasi Forumu marjında İranlı ve Afgan muhataplarıyla ayrıca ikili görüşmeler de gerçekleştirmesi planlanmaktadır” ifadesini kullanmıştı.