image

PeyamaKurd- Rusya ve Suriye’nin İdlib operasyonuna yönelik geçtiğimiz hafta New York Times gazetesinin yayınladığı başyazıya Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu mektupla yanıt verdi. Çavuşoğlu söz konusu mektupta, 'YPG ile Esad'ın İdlib'i geri almak için ittifak yapacağını' yazarak, "Washington'ın bölgedeki gerçek müttefiklerinin kim olduğunu değerlendirme zamanı geldi" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu’nun yanıt verdiği açık mektup ise şu şekilde:  “Başyazı bir diğer sorunlu gelişmeyi göz ardı ediyordu. Esad’ın saldırıdaki müttefikleri ABD tarafından destekleniyor. Yeni gelen haberlere göre, Suriye’den faaliyet gösteren bir örgüt olan ve Amerikalı vergi mükellefleri tarafından ödenen silahlar ile yardımın gittiği YPG Esad’la bir ittifak kurdu ve temmuz ayında varılan anlaşma kapsamında ona, İdlib’i muhaliflerden geri almasında yardım etmek için birlik gönderiyor.

Başını YPG’nin çektiği Suriye Demokratik Güçleri’nin üst düzey liderlerinin yeni Suriye’de kendilerine yer edinmek için Suriye rejimiyle resmi görüşmeler yapmasından bu yana ittifak derinleşti. YPG’nin Suriye içinden, Türkiye sınırına sadece birkaç kilometre mesafede faaliyet göstermesi savunulamaz. ABD’nin bölgedeki gerçek müttefiklerinin kim olduğunu değerlendirme zamanı geldi.”