image

PeyamaKurd- Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin YPG ile ilişkileri ve Fetullah Gülen’in iadesi konularının her iki ülkenin ilişkilerini gerdiğini belirtti.

Türkiye'nin New York Başkonsolosluğu'nda, Türk toplumunun temsilcileri ile bir araya gelen Çavuşoğlu, gündemdeki konuları masaya yatırdı.

ABD ile ilişkileri değerlendiren Çavuşoğlu, ''Herkes konuyu Rahip Brunson meselesine götürmeye çalıştı ya da bu problemle sınırlamaya çalıştı ama esas bizim ilişkilerimizi geren iki konu var. Bunlardan bir tanesi ABD'nin Suriye'de YPG/ PKK'ye destek vermesi. Aynı örgüt olduğunu bilmesine ve kabullenmesine rağmen, bu iş birliğini de zaruri görmesi gerçekten büyük bir hatadır'' dedi.

Menbiç’de üzerinde mutabık kalınan yol haritasının uygulamaya çalıştıklarını, ortak devriyelerin başladığını fakat bu yol haritasının sadece Menbiç ile sınırlı olmadığını ifade eden Çavuşoğlu, Fırat'ın doğusunda YPG’nin kontrolündeki bölgelerin istikrara kavuşturulmasının da bu yol haritasının bir parçası olduğunu” belirtti.