image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile görüşen Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın basın toplantısı düzenliyor. Kalın, "YPG konusundaki tavrımız net" dedi. Bolton'a 2 dosya verdiğini dile getiren Kalın, dosyalardan birinin YPG/PYD'nin Suriye'de işlediği suçlar ve insan hakları ihlalleriyle ilgili olduğunu kaydetti.

Kalın açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Kürtler de dahil olmak üzere Suriye'de hiçbir sivilin canı ve malının zarar görmemesi için Türkiye üzerine düşeni yerine getiriyor, getirecek. Suriye Kürtleri ile PKK ve onun Suriye kolu olan YPG ve PYD'nin birbirine karıştırılması, adeta bunların aynı şeymiş gibi bir cümle içerisinde kullanılmasına Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere hepimiz tepkimizi verdik. Bugünkü görüşmede de bunların birbirinden net bir şekilde ayrılması gerektiğini ifade ettik.

Türkiye Suriye'ye girince Kürtleri katledecek, Kürtler zarar görecek gibi argümanlar PKK propagandasıdır.

Yavaşlama diye bir şey söz konusu değil. 18 ya da 19 Aralık tarihinde bunu resmen kamuoyuna duyurdular. Bize verilen süreler 60-100 gündü, şimdi 120 gün telaffuz ediliyor bilinçli bir geciktirme görülmüyor. Bolton'a 2 dosya verdim ikisi de kırmızı dosyaydı.