image

PeyamaKurd- YPG'nin, Rojava’daki Menbiç kentinden güçlerini çektiği ifadeleri yer alıyor. Sputnik'e kısa bir demeç veren DSG'ye bağlı Menbiç Askeri Meclisi Komutanı Xelil Bozi, YPG'nin Menbiç'ten çekildiğini ifade ederek, “ Menbiç'te sadece Menbiç Askeri Meclisi savaşçılarının kaldığını” belirtti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise 24 Haziran'da yaptığı açıklamada YPG'nin Menbiç merkezini 4 Temmuz'da terk edeceğini açıklamıştı. Belirtilen tarih bugün ve gözler bugüne çevrilmiş vaziyette. Menbiç'i koruyan ve silahlı güç olarak Menbiç'te bulunan Menbiç Askeri Meclisi, YPG'nin kentten çekildiğini açıkladı.

“Yardım için gelmişlerdi”

Bozi, YPG'nin Menbiç'ten çekildiğini ifade ederek, "YPG, Menbiç IŞİD'den alınacağı zaman bizlere yardımcı olmak amacıyla Menbiç'e gelmişti. Fakat Menbiç alındıktan sonra YPG güçlerini çekmişti. YPG, Menbiç Askeri Meclisi savaşçılarına eğitim vermek amacıyla sadece danışmanlarını bırakmıştı. Bu danışmanlar güçlerimize eğitim veriyordu. Kısa bir süre önce ise YPG, yaptğı açıklama ile Menbiç'te kalan danışmanlarını da çekeceğini açıklamıştı” dedi.