image

PeyamaKurd- General Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu (LUO), Türkiye’ye ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürdüklerini belirterek, Türkiye ve Katar’ı teröre destek vermekle suçladı. 

General Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu sözcülüğü, başkent Trablus’un güneyindeki Fayiz el-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) yandaşı silahlı milisler için faaliyet gösteren Türkiye’ye ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürdüklerini açıkladı. Başkent Trablus’un güneyindeki Vadi el-Rabi bölgesinde ordunun kara kuvvetlerini hedef alan Türkiye’ye ait bir İHA'nın düşürüldüğü belirtilen İHA’nın, yakın bir zamanda saldırıya maruz kalan Mitiga Uluslararası Havaalanı’ndan havalandığı iddia edildi.

Yapılan açıklamada, Türkiye ve Katar “radikalizm yanlıların ile insan ve yakıt kaçakçıları da dahil olmak üzere Müslüman Kardeşler’e mensup milislerine destek vermekle” suçlandı. Açıklamada, bu faaliyet ise Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarıyla dalga geçmek olarak nitelendi.