image

PeyamaKurd - Türkiye Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’nin İran'ın Güney Kürdistan Bölgesinde TSK'nin askeri harekatını desteklediğine dair iddiasına tepki gösteren İran Silahlı Kuvvetleri üst düzey Sözcüsü Tuğgeneral Ebul-Fazl Şekarçi, iddianın doğru olmadığına işaretle, bu iddialarının yalan olduğunu ifade etti.

Ebul-Fazl Şekarçi, Nurettin Canikli’nin, İran'ın PKK’ye yönelik yürütülen Kandil operasyonunu desteklediği yönündeki açıklamasını sert bir açıklamayla yalanladığını belirtti.

Kandil’e yönelik harekata dair açıklamada bulunan Tuğgeneral Şekarçi, ortaya atılan iddiayı yalanlayarak, “İran Cumhuriyeti terörizme karşı herhangi bir girişimi desteklemesine rağmen, terörle mücadele bahanesiyle başka bir ülkenin meşru hükümetinin izni olmaksızın topraklarında askeri bir eylemin yapılmasının illegal olduğunu düşünmektedir” şeklinde konuştu.

Tuğgeneral Şekarçi, İran’ın son 40 yıl içinde teröre maruz kaldığını dile dile getirerek, “İran asla ve asla terörle mücadele konusunda herhangi bir ülkenin egemenliğini zedeleyecek girişimlere destek vermeyecektir” ifadesine yer verdi.