image

PeyamaKurd- Suriye’de tansiyon gün geçtikçe artıyor. Ülkelerin İdlib’e ilişkin açıklamaları peş peşe gelirken, uluslararası gündem de İdlib üzerinden şekilleniyor. 

İdlib'de, başta Türk kanadı olmak üzere birçok ülkenin kaygı duymasına zemin hazırladı. Söz konusu bu endişeler, Türkiye’deki gazetecilerin yazılarına da yansımış durumda.

Yeniçağ Gazetesi yazarından Ahmet Takan’ın "Afrin gidiyor sırada Hatay var beyler!" başlıklı yazısında "Afrin'de kontrolü kaybetmek üzereyiz. YPG, ÖSO güçlerine yoğun olarak saldırıyor. TSK kayıp vermemek için Afrin merkezine çekildi” dedi. 

Takan’ın "Afrin gidiyor sırada Hatay var beyler!" başlığıyla yayımladığı yazısının konuya ilişkin bölümünde şöyle yazıyor: 

"İflas eden dış politikamızın Suriye ayağında da çok acıklı bir tablo ile karşı karşıyayız. Gözlerimiz bugün Tahran'da İdlib konusunda yapılacak üçlü zirvede. Putin, Ruhani ve Erdoğan'ın zirve ardından bol gülücüklü, şen şakrak fotoğraflar vereceğinden şüpheniz olmasın. Ancak ortada tam manasıyla bir tiyatro döndürülüyor. Bu üç ülkenin hiç birinin hesapları -Suriye ve özelde İdlib- birbiri ile örtüşmüyor. Bunun üstüne bizim artı olarak PKK/YPG sıkıntımızı ekleyin. 

İşlerin buraya geleceği belliydi

Bütün, "İslami" terör gruplarını bizim de rızamızla   Hatay'ımızın sınırında İdlib'e gayet bilinçli olarak sıkıştırdılar. İşlerin bu noktaya geleceği taa başından belliydi. İdlib'de gözlem noktaları kurduk diye iç kamuoyu avutuldu. Tahran'daki zirve öncesinde Rusya havadan Suriye rejimi karadan İdlib'i vurdu. Tüm bunların ABD ile anlaşılarak yapıldığından kimsenin en ufak şüphesi olmasın. Er ya da geç Suriye'nin İdlib'e sürdüğü kara güçlerinin içinde PKK/YPG olduğu da tüm belgeleriyle ortaya çıkacak. Ki, biz bunu aylar öncesinden bu köşeden yazdık durduk!

Kontrolü kaybetmek üzereyiz”

"İdlib... İdlib..." derken Suriye'de kendi iç güvenliğimiz için tutunmaya çalıştığımız diğer stratejik noktalarda neler olduğundan haberli misiniz?.. Sanmıyorum!.. Çünkü bir gözünüz İdlib'de diğeri döviz kurlarında... Sahadaki istihbarat ve güvenlik kaynaklarımızdan ulaştığım bilgileri şöyle özetleyebilirim;

Afrin'de kontrolü kaybetmek üzeriyiz. PKK/YPG, ÖSO güçlerine yoğun olarak saldırıyor. TSK kayıp vermemek için Afrin merkezine çekildi. Bu da yetmiyormuş gibi ÖSO güçleri kendi aralarında çarpışmaya başladı. Savaştan kaçan ÖSO'cular duvarlardan atlayıp Türkiye'ye geçmeye çalışıyorlar. Alan hakimiyeti her an YPG'ye geçebilir. Münbiç bildiğiniz gibi. ABD ile Münbiç mutabakatı yine fiyasko ile sonuçlandı. Esad, Rusya, ABD ve YPG ile birlikte hareket ediyor. Bizimkiler, Rusya üzerinden Esad'a etki etmeye uğraşıyor.

Yazar son olarak yazısını şöyle bitiriyor, 

Böyle giderse sonuç olarak;

Enerji hattı oluşacak. YPG, ABD'nin bekçisi olarak kalacak. Rusya payını alacak. Biz, kayıplarımızla kalacağız!..

Tefecilerin eline kaldık!.. Daha da acısı ,"İdlib...İdlib.." derken Hatay'dan olacağız... Ya sonrası?"