image

PeyamaKurd- ABD’de Türkiye merkezli bir banka aleyhinde açılan “terörün finansmanı” davası, Türkiye’yi finansal açıdan zor duruma sokacak.

Hamas’ın İsrail’de gerçekleştirdiği terörist saldırılarda yaşamını yitiren Eitam ve Naama Henkin adlı karı-kocanın varisleri tarafındangeçtiğimiz ay New York Federal Mahkemesine Türkiye’deki Kuveyt Türk Bankası aleyhine “teröre destek” ve “terörizmin finansmanı” davaları açıldı. Kanıtları değerlendiren ve Kuveyt Türk Bankasından gelen itirazları red eden Federal Mahkeme, New York mahkemelerinde Kuveyt-Türk Bankası aleyhine dava açılmasına karar verdi.

New York’ta kabul edilen Eitam ve Naama Henkin davası, IŞİD’e finansman desteği verdiği gerekçesiyle Türkiye’ye açılmış ikinci dava oldu. Davanın kabul edilmesi kadar, davanın kabul edilmesinin zamanlaması da ilginç. Zira, ABD Hazine Bakanlığı’nın “Hamas” ve IŞİD gibi terör örgütlerine yönelik merkezleri ya da şubeleri Türkiye’de bulunan 11 kişi ve şirket aleyhinde yaptırım uygulaması kararı sonrası davalar kabul edildi.

Bölgesel Terörizmin Cenneti Türkiye

Türkiyeyi bölgesel terörizmin cenneti olmakla tanımlayan ABD Hazine Bakanlığı’nın eski terör finansmanı analisti ve Demokrasiler Savunma Vakfı’nın (FDD) başkan yardımcısı Jonathan Schanzer, gelecek süreçte Türk finans sisteminin ciddi baskı ve sonuçları ağır tazminatlarla karşılaşmasının muhtemel olduğuna vurgu yaptı.

Kuveyt Türk Bankasının HAMAS, El-Kaide,IŞİD gibi terör örgütlerinin finansal aracılığının yapıldığının kanıtlanması halinde tazminat cezalarıyla karşı karşıya kalabileceğine işaret eden Schanzer, ankanın uluslararası hesaplarının bloke edilmesine kadar bir dizi yaptırımla karşılaşabileceğini belirtti.

ABD’de açılan davada Kuveyt Türk hakkında yardım kampanyaları bahanesi ile HAMAS terör örgütünün terörist faaliyetlerinde kullanılmak üzere ihtiyaç duyduğu paranın transferini sağlama çabası içinde olduğu iddia edildi.

Türk finans Dünyasına Etkileri Sarsıcı Olabilir

Şayet dava Kuveyt Türk Bankası aleyhine sonuçlanır ve ceza alması gündeme gelirse, bankanın ortaklarının Amerikan toprağında hapse atılmaları da olası sonuçlardan birisi. Bunun yanı sıra ABD dışındaki bankalarla veya ilgili şirketlerle ticari işlemler yapmalarını sağlamak için yurtdışında olan ve bunlarla bağlantılı olan herkesin ceza kıskacında kalması da ön görülebilir bir çıktı olarak Türk finans dünyasının karşısında bulunuyor.

Bankalar Rekor Tazminatlar Ödemek Zorunda Kalabilirler

Eitam ve Naama Henkin davasında Kuveyt Türk Bankasının mahkum edilmesi durumunda Amerikan sigorta şirketleri de banka ve Türkiye aleyhine harekete geçerek rekor tazminat davaları açmaları da muhtemel.