image

PeyamaKurd- Türkiye, uzun süredir peşinde olduğu hedefine ulaştı. YPG, Suriye’nin kuzeyindeki Menbiç kentini boşaltmaya başladı. Çok yakında kent ve civarlarında Türk askerler, ABD’li meslektaşlarıyla birlikte devriye gezecek.

Washington daha önce Ankara’nın Kürt birlikleri ile ilgili taleplerini göz ardı edip, Türk ordusunun Menbiç’e doğru ilerleyişini engelliyordu. Uzmanlar, şimdiyse ABD’nin NATO’daki müttefikiyle yakınlaşmak umuduyla ve Türkiye ile Rusya arasına girmeye çalışarak taviz vermeye başladığını belirtiyor.

Daha önceyse Anadolu Ajansı, diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde mutabık kalınan ‘yol haritasına’ göre Menbiç’teki YPG’lilerin 30 gün içinde kentten çekilmesinin öngörüldüğünü bildirmişti.

‘YPG, ABD’nin Verdiği Silahları DSG’ye Bağlı Menbiç Askeri Meclisi’ne Teslim Edecek

Habere göre Menbiç mutabakatında öngörülen ikinci aşama, 4 Haziran’dan sonraki 45 günün sonunda Türk ve Amerikan taraflarının askeri ve istihbarı unsurlarla ilçede ortak denetime başlamasını öngörüyor. Üçüncü aşamaysa, 4 Haziran’dan sonraki 60 gün içinde Menbiç’in yerel unsurlarından yönetimin kurulmasını içeriyor. Haberde ayrıca YPG’nin çekilme sürecinde ABD tarafından verilen silahları yanlarında götürmeyip DSG’ye bağlı Menbiç Askeri Meclisine teslim edeceği kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamadaysa Menbiç deneyiminin ileride Suriye’nin başka bölgelerinde de uygulanmasının beklendiği ifade edildi.

‘ABD, Kürt Birliklerin Afrin’e Gitmesinin Ardından Hayal Kırıklığına Uğradı’

Uzmanlara göre ABD’li komutanlar, Kürt birliklerin ABD’ye itaat etmeyi reddederek yılbaşında Afrin’e gitmesinin ardından Kürtlerle işbirliğinden hayal kırıklığına uğradı.

Bu gelişmeler ayrıca Ankara’nın Suriye’deki gidişatı önemli ölçüde etkileme gücünde olduğunu ve onun çıkarlarının da dikkate alınması gerektiğini gösterdi.

‘İncirlik’in Kapatılabileceği Açıklaması Da Washington’u Etkilemiş Olabilir’

Rus siyaset bilimci ve şarkiyatçı Vladimir Sotnikov, Ankara’nın İncirlik üssünün kapatılabileceği yönündeki açıklamasının da Washington’u etkilemiş olabileceğini söyledi.

Russia Today’e (RT) konuşan Sotnikov, “Hem Kürt birliklerin Suriye’nin kuzey bölgelerinden Afrin’e gitmesinin, hem de hava üssünün kapatılabileceği yönündeki uyarıların önemli rolü oldu. İncirlik Üssü, ABD Hava Kuvvetleri’nin bölgede konuşlandığı geleneksel nokta” ifadelerini kullandı.

‘Kürtler, Birilerinin Kendilerine Dikte Etmesine Tahammül Etmeyeceklerini Gösterdi’

Rusya Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi profesörü Aleksandr Vavilov da benzer bir görüş ortaya koydu. Rus uzman, RT’ye verdiği röportajda Kürtlerin, Amerikalıların iradesine rağmen Afrin’e gitmesinden sonra birilerinin kendilerine dikte etmesine tahammül etmeyeceklerini gösterdiklerini kaydetti.

‘Abd Kürtlerle İlişkiyi Koparmayıp, Denge Kurmaya Çalışacak’

Vavilov, “Bunun yanında Kürtler, kendilerini oldukça etkili bir güç olarak öne çıkardı. Kürtler Ortadoğu’nun önemli bir aktörü, bu nedenle ABD onlarla ilişkiyi koparmayıp, bir denge kurmaya çalışacak” diye konuştu.

Washington’un Ankara’nın uzun süredir beklediği adımı atarak Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilere ‘takoz çakmayı’ da amaçladığını belirten Sotnikov, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin kendisini birleşik NATO politikası olarak adlandırılan şeyden uzaklaştığını görmek, Washington’un hiç de hoşuna gitmedi. Şimdi Washington, Türkiye’nin Kürt birliklerle ilgili izlediği tutuma göz yummaya hazır. Bu arada Türkiye hem Rusya, hem de ABD ile diyaloğa devam ederek kendi politikasını yürütmeye devam ediyor.”

‘Türkiye-Rusya İlişkileri, Washington’u Endişelendirdi’

Uzmanlar ayrıca NATO’daki en büyük ikinci orduya sahip olan Türkiye’yi çok önemli bir müttefiki olarak gören ABD’nin Ankara’yla ilişkileri güçlendirmek için imtiyaza bile hazır olduğunu belirtiyor.

Vavilov, “Türkiye ve Rusya arasındaki artan etkileşim, Washington’da büyük endişe uyandırıyor. Bu durum, ABD ile Türkiye’nin Menbiç konusunda anlaşmaya varmalarını sağlayan etkenlerden biri. Öte yandan Ankara, pragmatik çizgisine devam edecek. Rusya ile karşılıklı çıkara dayalı olan işbirliği şüphesiz devam edecek” ifadelerini kullandı.

 

iznews