image

PeyamaKurd- Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağlı uçakların Şengal bölgesinde düzenlediği saldırıda PKK’nin üst düzey sorumlularından Zeki Şengali’ yaşamını yitirmesinin ardından birçok soru işareti de beraberinde geldi. 

KCK’nin Zeki Şengali hakkında yaptığı açıklamasında, ‘’Değerli yoldaşımız ve Ezidiler’in Mâm Zeki’sine yapılan saldırı, Ezidiler’e yönelik bir soykırım saldırısıdır“ ifadeleri yer aldı. 

Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin, Türkiye’ye gelmesinin ardından TSK’nın Şengal ve PKK’ye operasyon yapması istihbarat verilerini Irak’ın Türkiye’ye sızdırdığını doğrular nitelikte. 

Bu hareketlenmeler, Türkiye ve Irak kendi iç krizlerini gündem değiştirerek unutturmaya çalışıyor. Öte yandan Irak Petrol Bakanlığı’nın Kürtçe’ye yasak getirmesi ise Kürtlere yönelik danışıklı çıkarların bir göstergesi mi? Sorusunu tekrar akıllara getiriyor. 

Terör örgütü IŞİD’in 3 Ağustos 2014‘te Şengal’e saldırması ile beraber PKK bölgeye askeri güçlerini konuşlandırmıştı. PKK burada, YBŞ adı altında birlikler kurmuştu. Haşdi Şabi milislerine bağlı gösterilen YBŞ, Irak hükümetinden Şii milisler gibi maaş almaktaydı. 

Bu bilgiler, “PKK'nin son yıllarda Bağdat Hükümeti ile ortak hareket edip Şengal’i Kürtler’in daha doğrusu Barzani ve KDP’nin denetiminden ayırma konseptinin ya tutmadığını ya da Irak'ın PKK ile işinin bittiği” sorularına zemin hazırlıyor.