image

PeyamaKurd - Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, "Yüzyılın Anlaşması" planını duyurdu. 

Orta Doğu’da yeni döneme girilmesi gerektiğini dile getiren Trump, “İsrail dünyanın üzerindeki bir ışıktır. İsrailli genler geleceğe daha umutlu bakmak için hazır. İsrail’deki barışı kucaklıyoruz. Dönüşte çözüm için çalışmaya karar verdim. Bu barış vizyonumuz geçmiştekilerden farklıdır, gerçekliğe dayanan 80 sayfalık planımız tarihe geçmiştir” sözlerine yer verdi. 

Trump açıklamasında, “Detaylı net bir harita için komisyon kuracağız” diyerek şunları ifade etti: 

“Gelecekteki Filistin devleti kurulmasının şartları arasında terörü reddetmesi vardır. Kudüs İsrail'in bölünmez başkenti kalacaktır. İsrail için çok şey yaptım, en önemlisi korkunç ve berbat İran nükleer anlaşmasından çekilmek. Filistin için de çok iyi bir anlaşma olmasını istiyorum. Filistinliler için de çok şey yapmam lazım, yoksa adil olmazdı.” 

Orta Doğu barış planını açıkladı 

Trump açıklamasında şunları dile getirdi: “İsrail dünyanın üzerindeki bir ışıktır. Tarihteki karanlık çağların tekrarlanmasına izin vermeyeceğiz. 

Mahmud Abbas'la Beytüllahim'de bir araya geldim, daha iyi bir hayat, potansiyellerini gerçekleştirmeleri gerektiğini düşündüm. 

Dönüşte çözüm için çalışmaya karar verdim. Bu barış vizyonumuz geçmiştekilerden farklıdır, gerçekliğe dayanan 80 sayfalık planımız tarihe geçmiştir. Gerçekçi iki devletli çözüm ile Filistin’in İsrail'in güvenliğine tehdidi azaltılacaktır. 

İsrail ilk kez harita açıklanmasına izin verdi, bu cesur adım için Başbakan Netanyahu'ya teşekkür ediyorum. Detaylı net bir harita için komisyon kuracağız. Gelecekteki Filistin devleti kurulmasının şartları arasında terörü reddetmesi vardır. 

Kudüs İsrail'in bölünmemiş başkenti kalacaktır. İsrail için çok şey yaptım, en önemlisi korkunç ve berbat İran nükleer anlaşmasından çekilmek. Filistin için de çok iyi bir anlaşma olmasını istiyorum. Filistinliler için de çok şey yapmam lazım, yoksa adil olmazdı. 

Bir daha bu kadar iyi bir ekip göremeyecekler, hepsi çok iyi anlaşma yapıcılar, karşı tarafın da iyi olmasını istiyorlar.  Bu harita Filistin'i iki katına çıkaracak, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinde ABD büyükelçilik açacak. 

Filistin halkına sonunda refah ve mutluluk gelecek, dış yardım olmaksızın kendi başlarının çaresine bakacaklar, çok başarılı bir halk kendileri. Sayın Abbas'a mektup gönderdim ve kendisine Filistinlilere tahsis edilen toprağın onlar için 4 yıl açık tutulacağını söyledim."