image

PeyamaKurd - Türkiye’de İzmir ilinde FETÖ ve PKK suçlamalarıyla yargılanan ABD'li rahip Andrew Brunson'a geçtiğimiz haftalarda destek mesajı veren ABD Başkanı Trump, dün yeni bir açıklama yaptı. Trump, "O harika bir Hıristiyan rahip. Uzun süredir Türkiye'de ve ona casus diyorlar ama değil. Sana bir ara yardım edeceğiz" ifadesini kullandı.

İki ülke arasında krize sebep olan konulardan biri de 2016’dan beri FETÖ ve PKK suçlamalarıyla yargılanan ABD’li rahip Andrew Brunson’dı. Geçtiğimiz haftalarda Trump, Brunson hakkında, “O casus ise ben ondan da casusum” açıklamasını yapmış ve bu mesajı sosyal medya hesabı üzerinden milyonlarca takipçisiyle paylaşmıştı. Başkan Trump önceki gün Beyaz Saray’daki bir etkinlikte basının karşısına çıkarak, Rahip Brunson ile ilgili konuştu.

Beyaz sarayda, Trump’ın da katılımıyla, 2016’da Venezuella’ya, internet üzerinden tanıştığı bir kadınla tanışmak için giden ve ABD ajanı olduğu iddiasıyla 2016’dan beri hapiste olan Josh Holt’un geri dönmesi üzerine program yapıldı.

Yapılan etkinlikte konuşan Trump, rahip Brunson hakkında, “O harika bir Hıristiyan rahip. Şu anda Türkiye’de. Uzun zamandır orada. Ona ajan diyorlar ama ajan değil. Rahip Brunson. Umarım bizi duyabiliyorsundur. Sana bir ara yardım edeceğiz. Çok uzun süre oldu. O tamamen masum bir adam” ifadelerine yer verdi