image

PeyamaKurd - ABD'de 6 Ocak'ta düzenlenen Kongre baskınıyla ilgili kayıtların açığa çıkmasını önlemek için Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisinin baskını soruşturmakla görevli özel komitesini ve Ulusal Arşivlerine Eski ABD Başkanı Donald Trump tarafından dava açıldı.

Eski ABD Başkanı Trump'ın avukatlarının, eski başkanın kayıtlarının 6 Ocak soruşturmasında kullanılmak üzere Kongreye verilmemesi için geçen hafta yaptıkları talebin Başkan Joe Biden yönetimince reddedilmesi üzerine Washington D.C'de dava açtıkları bilgisi paylaşıldı.

Söz konusu bu süreçte dava dosyasında Kongre baskını özel komitesinin kayıtları talep etmesi, "Trump yönetiminin Anayasa'ya aykırı biçimde soruşturulması için tasarlanan ve Biden tarafından açıkça desteklenen rahatsız edici ve yasa dışı bir balık avı" olarak ele alındı.

Dava dilekçesinde, komitenin söz konusu kayıtları istemek için geçerli yasal bir nedeni olmadığı ifade dilerek, kayıtların büyük bölümünün yürütme ayrıcalıkları kapsamında koruma altında olduğu kaydedildi.

Açıklamada bulunan Beyaz Saray sözcüsü Michael Gwin, "Anayasal yürütme ayrıcalıkları, Anayasa’yı devreden çıkarma girişimlerine ait bilgileri gizlemekte kullanılamaz." değerlendirmesinde bulunurken Kongre baskını özel komitesi, davayı "soruşturmayı geciktirme ve engelleme girişimi" olarak değerlendirdi.