image

PeyamaKurd - ABD ve Çin’in liderlerinin Arjantin’de bir araya gelmesiyle eriyen buzlar yerini sıcak ilişkilere bıraktı. Çin'den ithal Amerikan otomobillerine yüzde 40 gümrük vergisini kaldırma sözü alan Trump, "Şi ile sıradışı bir görüşme gerçekleştirdim. Çin'le ilişkiler ileriye doğru büyük atılım yaptı" ifadesini kullandı.

ABD-Çin-Rusya arasında silahsızlanma görüşmeleri öneren ABD Başkanı Donald Trump, kendi başlattığı Çin'le ticaret savaşlarından ilk başarısını elde etti.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'le görüşen Trump, Çin'i ithal Amerikan otomobillerine uyguladığı yüzde 40 gümrük vergisini indirme ve kaldırmaya ikna etmiş olarak döndüğünü açıkladı.

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Trump, "Çin, ABD'den gelen otomobillere hali hazırdaki yüzde 40 gümrük vergisini azaltmayı ve kaldırmayı kabul etti" ifadesine yer verdi.

Çin’li lider Şi ise, "Çin'le ilişkiler ileriye doğru büyük atılım yaptı! Çok güzel şeyler olacak. Biz büyük bir güçten hareketle pazarlık ediyoruz, ama Çin de aynı şekilde çok şey kazanacak, eğer ki anlaşma sağlanırsa. Herkes için fırsat eşitliği sağlar” sözlerine yer verdi.