image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyine çağrısında bulunan ABD Başkanı Donald Trump, İran da dahil olmak üzere dünyanın karşılaştığı sorunlara karşı harekete geçmesi gerektiğini belirtti. 

İran’a yönelik çağrıda bulunan ABD Başkanı Trump, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) üyesi ülkelerin BM Daimi Temsilcileri ile Beyaz Saray'daki öğle yemeğinde bir araya gelerek değerlendirmelerde bulundu. 

Trump açıklamasında, Londra'daki NATO Liderler Zirvesi'nden yeni döndüğünü ve "büyük başarılar elde edildiğini" belirterek, "NATO üyesi diğer ülkelerle ilişkilerimiz çok çok iyi" dedi. 

“BMGK, dünyayı harekete geçirmeli” 

Açıklamasında ABD'nin bugün terörizm, uyuşturucu kaçakçılığı, yasa dışı göç, siber saldırılar gibi birçok ulusal güvenlik tehditi ile karşı karşıya olduğunu vurgulayan Trump, "Biz bu tehditler konusunda çok çalışıyoruz. BMGK da dünyanın karşılaştığı sorunlara karşı harekete geçmeli. Buna, kısa sürede yüzlerce insanı öldüren İran rejiminin hareketleri de dahil olmalı" sözlerine yer verdi. 

ABD Başkanı Trump, İran'da son dönemdeki benzin zammı protestolarında çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiğini ve internetin kapatıldığını anımsatan Trump, "Basının İran'a gidip orada neler olduğunu görmesini isterim. Çünkü durum hiç iyi değil, korkunç" ifadesini kullandı. 

ABD'nin her zaman İran halkının yanında olduğuna değinen Trump şöyle konuştu, "İran konusunda BM ile görüşüyoruz ve iyi anlaşıyoruz. İran ve diğer meselelerde BM de çok rol alıyor.”