image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump, İran ve Suriye’deki varlığına ilişkin Amerikan basınına açıklamalarda bulundu. 

Trump konuşmalarında, İran’a yönelik saldırı gerçekleştirmek istemediğini belirterek şunları dile getirdi: 

“Ben saldırmayı isteyen biri değilim. Muhtemelen İran’la ilgilenirken 5 ya da 10 kez saldırabilirdim. Bu konuda kendimi büyük ölçüde tuttum çünkü bunu yapmak istemiyorum fakat bir şeyler yapmak zorunda olabiliriz. Müzakere bile edebileceğimiz bir pozisyonda olmalıyız fakat umuyorum ki buna gerek kalmaz. Muazzam yaptırımlarımız var. Oldukça kötü performans sergiliyorlar, ülkelerinin her yerinde ayaklanmalar var.” 

ABD Başkanı nükleer silaha ilişkin açıklamasında, “İnsanların nükleer silah sahibi olmasını istemiyorum çünkü bu silahları kullanacaklardır. Nükleer silah sahibi insanlar olsun istemiyorum. Bu benim en önemli şeyim. İran’ın nükleer silaha sahip olmasına izin veremezsiniz” sözlerine yer verdi. 

Öte yandan Trump, Suriye’de bulunan ABD askerlerine yönelik ise şöyle konuştu: 

“Türkiye ile Suriye arasındaki sınırdan askerlerimizi çektim. Bu oldukça başarılı bir adım oldu. Neler olduğuna bir bakın. Bu sınırda bin yıldır savaşıyorlar. Bunu niye biz yapalım ki? Benim için Suriye’de askerlerimizi bıraktı diyorlar. Ne yaptım biliyor musunuz? Petrolü aldım. Askerlerimizi petrol almak için bıraktım. Orada sadece petrolü alan askerlerimiz var, onlar petrolü koruyorlar. Ben petrolü ele geçiririm. Petrolü alırım.”