image

PeyamaKurd - Yüzyılın anlaşması planına ilişkin ABD Başkanı Trump’ın iki devletli çözümü rafa kaldıran Orta Doğu barış planını Salı gününe kadar açıklaması bekleniyor. 

Açıklamada bulunan Trump, "yüzyılın anlaşması" diye nitelendirdiği Orta Doğu barış planını önümüzdeki günlerde açıklayacağını duyurdu. 

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Trump-Netanyahu görüşmesinde iki ülkenin "ortak bölgesel ve ulusal güvenlik çıkarlarının" ele alınacağı kaydedildi. 

ABD Başkanı Trump, "harika" dediği planla ilgili ayrıntı vermezken planı İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun Salı günü gerçekleştireceği Washington ziyareti öncesinde açıklamak istediğini dile getirdi. 

Arap devletlerine 50 milyar dolarlık uluslararası yardım 

Filistinlilerin plana yönelik muhalif tutumuyla ilgili olarak "planın sunumu sonrasında ilk tepkinin olumsuz olmasını beklediğini dile getiren Trump, gerçekte planın Filistinliler için çok olumlu ögeler içerdiğini" ifade etti. 

Söz konusu planının iki devletli çözümü rafa kaldıran Trump, Filistinlilere kapsamlı mali yardım yapılmasını öngördüğü geçen yıl kamuoyuyla paylaşılmış, Filistin yönetimi sert tepki göstermişti. 

Donald Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner'in oluşturulmasında ağırlıklı rol oynadığı planın ekonomik bölümünde Filistin bölgelerine ve komşu Arap devletlerine on yıllık bir süre içinde 50 milyar dolarlık uluslararası yatırım öngörülüyor. 

Danışman Jared Kushner planın siyasi bölümünde ise iki devletli çözüme yer verilmediğini belirtmişti. Şimdiye kadarki barış görüşmelerinde Batı dünyasının da desteğiyle "barış içinde bir arada yaşayan iki devletli çözüm" ilkesi benimsenmişti.