image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump, FOX News’ten Tucker Carlson ile bir röportaj gerçekleştirdi. Trump’ın gündem konularından biri de Afganistan oldu.

Trump verdiği röportajda Afganistan’a ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Trump’ın röportajı ise şöyle:

“Bu yüzden asla onları tamamen alt ettik demiyorum fakat büyük ölçüde yok ettik onları. Bu uzun zaman aldı ve başkaları benim yaptığımı yapmadı. Biz yaptık. Biz bunu çok etkin biçimde yaptık. Bizim ordumuz gibi bir ordu dünyada yok. Onu çok sık kullanmak istemiyorum. Fakat hilafeti eski haline götürdük.

Afganistan’da 19 yıl oldu, 19 yıl boyunca orada olmamalıydık, yok eğer olacaktıysak savaş, kazanmak için olursa güzeldir. Fakat tam 19 yıl oldu. Oteller inşa ediyorlar. Şunu söylemek istiyorum normalde tutacağından 10 kere daha pahalı bir tatil yaptık orada.

Dünyanın en mükemmel savaşçılarına sahibiz. Fakat 19 yıl olunca sanki polis gücü gibi bir hal alıyorsunuz. Bu yüzden biz de geri çektik. Hakikaten çeşitli kişilerle müzakere ediyoruz. Fakat çıkmak istiyoruz. Şu an bulunduğumuz birçok bölgeden geri çıkmak istiyoruz. Oralarda olmamalıyız. Tüm dünyanın polisiyiz.”