image

PeyamaKurd-  Afganistan'da Taliban ile süren barış görüşmelerine ilişkin açıklama yayınlayan ABD Başkanı Donald Trump, ‘anlaşma yakında’ mesajını verdi.

Taliban ve Afganistan hükümetinin taahhütlerini yerine getirmesi halinde, Afganistan'daki savaşı bitirmek adına güçlü bir yollarının olduğunu söyleyen Trump, “Askerlerimizi ülkemize geri getirebiliriz" dedi.

Trump, ABD ordusunun 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından Afganistan'a girdiğini ve şu ana kadar "büyük bir ilerleme" kaydedildiğini, başkanlık adaylığı sırasında Amerikan halkına askerleri evlerine geri getirme sözü verdiğini aktardı.

Trump açıklamasının devamın sürecek ilişkinde bilgi vererek, "Yakında benim talimatımla Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Taliban temsilcileriyle yapılacak anlaşmanın törenine katılacak. Aynı zamanda Savunma Bakanı Mark Esper da Afganistan hükümeti ile ortak bir bildiri yayımlayacak" diye konuştu.

Pompeo: Anlaşma Katar’da imzalanacak!

Afganistan'daki şiddet olaylarının son 6 günde büyük ölçüde azaldığını belirten ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Taliban ile yapılan 7 günlük ateşkes anlaşmasının sorunsuz şekilde devam ettiğini bildirdi.

Pompeo, İran'ın söz konusu anlaşmayı baltalama çabası içinde olduğunu ancak ateşkesin bozulmaması durumunda Afganistan barış sürecine yönelik ABD-Taliban anlaşmasının Katar'da imzalanacağını aktardı.