image

PeyamaKurd - İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan bir habere göre, Manş Denizinde boğulan göçmenlerin çoğunlukla “Irak ve İran'dan gelen Kürtler” olduğu kaydedildi.

Fransız yetkililere dayandırılan haberde, teknede boğulanların çoğunun Kürdistan Bölgesi-Iraklı ve Rojhılat-İranlı Kürtler olduğu bilgisi paylaşıldı.

Ölenlerin arasında hamile kadınlar ve 3 çocuğun da olduğunu belirtildi.

The Guardian ayrıca, Fransız savcılığının talimatı ile Lille'de kaçak geçişlere "doğrudan müdahil olduklarından" şüphelenilen 5 kişinin tutuklandığını yazdı.

Manş Denizi’nde 2014’ten beri yaşanan en büyük tekne faciası!

Öte yandan boğulanların cenazeleri akşam saatlerinde tekne ve helikopterle Calais limanına getirilirken, Uluslararası Denizcilik Örgütü, faciayo Manş Denizi’nde kayıt tutmaya başladığı 2014 yılından bu yana yaşanan en büyük can kaybı olarak nitelendirdi.

Facianın bilançosu hakkında açıklama yapan Lille savcılığı, faciada hayatını kaybedenlerin 17’sinin erkek, 7’sinin kadın ve 3’ünün çocuk olduğunu doğruladı.

Yaşanan olayın ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Avrupa Birliği'ni (AB) "göç sorununa" ilişkin acil toplantı yapmaya çağırdı.

AB Sınır Güvenliği Ajansı Frontex'in imkanlarının derhal güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Macron, "Fransa, Manş Denizi'nin mezarlığa dönüşmesine izin vermeyecek" dedi.