image

PeyamaKurd - İngiliz basınında yer alan habere göre bilim insanları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı anksiyete bozukluğunun yıllarca sürebileceğini ve insanların gelecekte topluma uyum sağlamasını engelleyebileceğini  ileri sürdü.

Uzmanların görüşmelerine yer veren The Guardian’a göre anksiyete bozukluğunun özellikleri arasında Kovid-19 semptomlarını kompülsif olarak kontrol etme, halka açık yerlerden kaçınma ve obsesif şekilde temizlik yer alıyor.

İngiliz bilim insanlarının 300 kişi üzerinde yaptığı çalışmada, dünyanın çoğu ülkesinde devam eden aşılama sürecine rağmen, hastalığa karşı kaygı ve depresyonların sürdüğünü belirtti.

Londra South Bank Üniversitesi’nden Marcantonio Spada yaptığı çalışmalara ilişkin açıklamasında şunları dile getirdi:

“Korku normaldir. Tehlikeli olduğu için hepimizin virüsten korkmamız gerekiyor. Bununla birlikte, virüse karşı tatmin edici bir psikolojik yanıt geliştirmek, insanları aşırı korku içinde hapsedecek şekilde davranmaya itebilir."

Ayrıca açıklamasında aşılanmış olsun ya da olmasın, önümüzdeki aylar boyunca virüs hakkında sürekli endişelenen insanlar olacağını belirten Spada, anksiyetenin kapsamı ve etkisini değerlendirmek için çalışmalarını Çin, Avrupa ve ABD’nin her yerinden insanları kapsayacak şekilde genişleteceklerini kaydetti.