image

PeyamaKurd - Avrupa ile Rusya arasındaki gerilim nedeniyle yaşanan enerji krizlerinin yankıları sürüyor. Buna göre Avrupa'da enerji krizi ölümlere yol açabileceği ileri sürüldü.

Konuyu kaleme alan The Economist, olumsuz hava koşulları, salgın hastalıklar ve artan elektrik fiyatlarının bu kış Avrupa’da ölüm oranını etkileyeceğini iddia etti.

The Economist'in yayımladığı bir yazıya göre, Avrupa ülkelerinde, Aralık-Şubat döneminde haftalık ölüm oranının yaz aylarında yüzde 21 arttığı anımsatılan yazıda, önceki yıllarda enerji kaynakları fiyatlarındaki değişikliğin bu rakam üzerindeki etkisi küçükken bu yıl farklı olacağı kaydedildi.

Ölüm oranları mevsimsel gribin şiddetiyle artacak!

Avrupa'da fiyatların ölüm oranı üzerindeki etkisini değerlendirmek için istatistiksel model hazırlayan The Economist, kış sıcak geçerse ölüm oranı ortalamanın 32 bin kişi üzerinde gerçekleşecek, sert kış ek 335 bin ölüme yol açacağını öngörüyor.

Kaleme alınan yazıda, bu yıl ölüm oranını en çok sıcaklık ve mevsimsel gribin şiddetinin etkileyeceği ifade edildi.

Soğuklar, insanları mekanın içinde daha fazla zaman geçirmesine neden oluyor, bu da mikropların bulaşmasını hızlandırıyor. Soğuk hava ayrıca kanın katılaşmasına neden oluyor, dolayısıyla kan basıncı yükseliyor, bu da inme sayısında artışa yol açabiliyor.

Artan enerji fiyatları ölümleri arttıracak!

Ortalama, kışın hava sıcaklığı bir derece bile düşerse ölüm oranının yüzde 1.2 artabildiğini belirten gazeteciler, elektrik fiyatlarındaki yüzde 10’luk artışın ölüm oranını yüzde 0.6 artırdığını kaydetti. Hava ne kadar soğuksa, bu faktörün etkisi o kadar güçlü.