image

PeyamaKurd- Protestoların basın üzerindeki baskının daha da artmasına neden oluğu Irak’ta, Irak Ulusal İletişim ve Medya Komisyonu tarafından 8 uydu kanalı ile 5 radyonun ofisi, "mesleki çalışma kurallarını ihlal ettikleri" gerekçesi ile kapatıldı, 5 uydu kanalına da uyarı gönderildi.

Irak'ta Basın Özgürlüğünü Savunma Cemiyeti, bu kararı "dikta davranışı" şeklinde tanımladı ve büyük endişe duyduklarını dile getirdi.

Valilik binasını ateşe verdiler

Öte yandan, Irak'ın Zikar vilayetindeki valilik binasının göstericiler tarafında ateşe verildiği, çıkan yangında binada hasar oluştuğu fakat herhangi bir can kaybının yaşanmadığı söylendi.

Yangının göstericilerin binaya molotofkokteyli atarak çıkardığı, bunun ilk kez yapılmadığı daha önce de yine Zikar vilayetinde geçen ay düzenlenen gösterilerde de başta valilik binası olmak üzere birçok ilçede hükümet binaları ateşe verilmişti.

Ülkede 1 Ekim’de işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini ile başlayan gösterilerde şuana kadar 320’nin üzerinde kişi hayatını kaybetti, 15 binden fazla kişi yaralandığı ifade ediliyor.