image

PeyamaKurd- Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) terör örgütü IŞİD ile 3 defa anlaşma imzaladığı ve bu anlaşmalar sonucunda serbest bırakılan bazı örgüt mensuplarının Avrupa’ya döndüğü iddia edildi.

“Üç defa anlaşma yapıldı”

İngiltere’de yayımlanan The Telegraph’ın DSG’nin elinde bulunan IŞİD militanlarının aileleri ile yerel kaynaklara dayandırdığı haberinde, DSG’nin, IŞİD ile 3 defa anlaşma yaptığı iddia edildi.

Habere göre, 2107’de yapılan ilk anlaşma kapsamında 200’e yakın IŞİD’li serbest bırakılırken, aralarında Çeçen, Alman ve Fransızlar’ın da olduğu grup örgütün kontrolündeki bölgelere aktarıldı.

Haberde, Nisan ayında yapılan ikinci anlaşmaya göre, 15 DAİŞ’linin yaklaşık 40 kişilik aileleriyle beraber serbest bırakıldığı ve bunun karşılığında bazı DSG’lilerin serbest bırakıldığı ifade edildi

“15 kişilik grup serbest bırakıldı”.

Gazete, son anlaşmanın 6 Haziran’da Deyrezor’un Hecin bölgesinde yapıldığını ve IŞİD militanlarının eşlerinden oluşan 15 kişilik bir grubun serbest bırakıldığını yazdı.

DSG’nin bu konuda henüz bir açıklama yapmadığına dikkat çeken gazete, söz konusu anlaşmaların uluslararası koalisyon güçlerinden habersiz yapıldığını da iddia edildi.