image

PeyamaKurd - Yatırımcılarla bir araya gelen Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Şahap Kavcıoğlu, döviz piyasasında gerçekçi olmayan sağlıksız fiyat oluşumunun olduğuna vurgu yaparak müdahalenin olabileceğini söyledi.

Kavcıoğlu, "Rezervlerimiz son dönemde istikrarlı bir artış eğilimine girdi. Kararlı bir şekilde rezerv artırmaya devam edeceğiz. Döviz piyasasında gerçekçi olmayan sağlıksız fiyat oluşumu var. TCMB yüksek volatiliteye müdahale edebilir" açıklaması yaptı.

Para politikası hakkında açıklama yapan Kavcıoğlu, "Cari denge Ağustos ve Eylül'de fazla verdi. Para politikamızın 2022 ilk yarıda etkisi görülecek" dedi.

“Firmalarımızın yatırım iştahı ve istihdam beklentileri geçmiş yıllara göre oldukça yüksek seviyelere gelmiş durumda” diyen Kavcıoğlu, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Cari işlemler dengesi, ağustos ve eylül aylarında fazla verdi ve yıllıklandırılmış cari işlemler dengesindeki iyileşme belirginleşerek devam etti. Mevcut para politikası duruşumuzun 2022 yılının ilk yarısında birikimli etkilerini gözlemleyeceğiz.

İhracatı artıracak uygulamaları önemli buluyoruz. Cari işlemler dengesinde kalıcı bir iyileşme için yatırımları destekleyecek, ihracatı artıracak ve ithalatı sınırlayacak uygulamaları ve politikaları önemli görüyoruz. Rezervlerimiz son dönemde istikrarlı bir artış eğilimine girdi.

Rezervlerimiz son dönemde istikrarlı bir artış eğilimine girdi. Kararlı bir şekilde rezervlerimizi artırmaya devam edeceğiz.

Döviz piyasasında gerçekçi olmayan sağlıksız fiyat oluşumu var. TCMB yüksek volatiliteye müdahale edebilir."