image

PeyamaKurd - Taliban ve Pakistan güçleri arasında zaman zaman çatışmalar yaşanırken, bugün yeni bir çatışmanın daha yaşandığı ifade edildi.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yayımlayan Taliban sözcülerinden Bilal Kerimi, Afganistan'ı yöneten Taliban ve Pakistan'a bağlı sınır güçleri, fiili olarak iki ülke sınırını belirleyen tartışmalı Durand Hattı'nda silahlı çatışmaya girdiğini belirtti.

Açıklamasında dün Pakistan ordusunun sınıra yakın bir bölgede askeri üs kurmak istediğini belirten Taliban Sözcüsü Kerimi, Taliban mensuplarının Pakistanlı yetkililerle görüşmek üzere bölgeye gittiğini ve bunun üzerine Pakistan askerlerinin Taliban mensuplarına ateş açtığını iddia etti.

"Taliban ve Pakistan askerlerinden kayıplar var"

Sözcü Kerimi, bu olayda Taliban mensuplarının da ateşe karşılık verdiğini aktararak, olay sonucu Taliban tarafında kayıpların olduğunu ve Pakistan askerlerinden de kayıpların olabileceğini kaydetti.

Olayın Pakitiya vilayetinin Dand Patan bölgesindeki sınır hattında yaşandığını kaydeden Kerimi, üst düzey Taliban yetkililerine bilgi verildiğini ve araştırıldığını bildirdi.