image

PeyamaKurd - Taliban yönetimi, Afgan hükümeti ile barış görüşmelerini yeniden başlatırken, ülkede kadınlara dini kurallar doğrultusunda hükümler koyacak "gerçek bir İslami sistem" istediklerini ifade etti.

Afgan hükümeti ile görüşmelerin kesildiği yönündeki haberlerin aksine, uzlaşı sağlamakta kararlı olduklarını kaydeden Taliban, yeni bir sistemin gerekliliğine vurgu yaptı.

Taliban'ın Siyasi Ofis Başkanı Molla Abdul Ghani Baradar açıklamasında, "Dünyanın ve Afganların yabancı birliklerin geri çekilmesinin ardından kurulacak sistemi sorguladıklarını ve şekli hakkında soruları olduğunu biliyoruz. Afganların tüm sorunlarının çözümü için gerçek bir İslami sistem en iyi araçtır" sözlerine yer verdi.

Taliban yetkilisi Baradar ayrıca kadınların ve azınlıkların korunacağını, diplomatların ve STK çalışanlarının da güvenli bir şekilde çalışabileceğini belirtti.

Diğer taraftan açıklamada bulunan Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ise, hükümetinin barış konusunda düzenli bir plan hazırlayarak tüm dünya ve Afganlarla paylaştığını ancak Taliban'ın henüz bu konuda bir planının dahi olmadığını dile getirdi.