image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump'ın barış sürecini sonlandırdığını duyurduğu açıklamasının ardından açıklamada bulunan Taliban, "Amerikalılar herkesten çok daha fazla acı çekecek. Bu daha fazla Amerikalının hayatına mâl olacak" diyerek tehdit etti.

Trump'ın barış sürecini sonlandırdığını duyurduğu açıklamasına tehditte bulunan Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid, 'Amerikalıların herkesten çok daha fazla acı çekeceğini' ve kararın 'daha fazla Amerikalının canını ve malını kaybetmesine yol açacağı anlamına geldiğini' dile getirdi.

Taliban Sözcüsü açıklamasında, "ABD, er ya da geç müzakerelere geri dönmek zorunda kalacak" diyerek, Taliban, 'yabancı güçler Afganistan’dan tamamen geri çekilene kadar savaşlarına devam edeceğine' söz verdi.

Öte yandan Sözcü Mücahid, görüşmelerin cumartesi gününe kadar sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiğini belirterek, örgütle Afgan hükümetinin de barış müzakerelerine başlamak için 23 Eylül tarihini belirlediğini ifade etti.

ABD Başkanı Trump, Kabil'de 11 sivilin ve bir ABD askerlerinin hayatını kaybettiği saldırıyı Taliban'ın üstlendiğinin bildirilmesinin ardından Twitter'dan bir açıklama yaparak barış görüşmelerini askıya aldığını duyurmuştu.