image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği’nden (AB) Afganistan’daki havaalanlarının işletilmesi konusunda yardım isteyen Taliban yönetimi, bunun karşılığında isteyen herkesin ülkeden ayrılmasına izin verme garantisi verdi.

Taliban yönetimi ve AB arasında, Katar'ın başkenti Doha'da, insani yardımlar başta olmak üzere havaalanlarının açık tutulması, kız çocuklarının eğitimi gibi çeşitli konularda görüşmeler yapıldı.

Taliban, AB tarafı Afganistan’a yapılacak insani yardımın devam edeceği sözünü vererek, iç savaş sırasında karşı tarafta çalışanlar için genel af ilan edilmesi yolundaki verdiği sözü tutacağı garantisini verdi.

Doha'da iki gün süren görüşmelerde, AB heyetine Afganistan Özel Temsilcisi Tomas Niklasson, Afganistan heyetine ise Taliban geçici hükümetinin Dışişleri Bakanı Vekili Emirhan Muttaki başkanlık etti.

Geçici hükümet, AB'den yardım talep etti!

Görüşmelerle ilgili AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, "AB'nin, geçici Taliban hükümetini tanıdığı anlamına gelmediği" ifade edildi.

Açıklamaya göre, görüşmelerde her iki taraf da Afganistan'daki havaalanlarının açık tutulmasının önemini vurguladı. Geçici hükümet, havaalanlarının işler tutulması için AB'den yardım talep etti.

Taliban'dan maaşları ödeme taahhüdü!

Doha'da bir araya gelen taraflar ayrıca Afganistan'da kötüleşen insani duruma ilişkin endişelerini dile getirdi. AB tarafı, Afgan halkına insani yardımda bulunma niyetini ifade ederken geçici hükümet, kamu çalışanlarına aylardır ödenmeyen maaşlarını ödeme taahhüdünü hatırlattı.

AB, insani yardımlara ek olarak uluslararası örgütler ve sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla eğitim ve sağlık gibi alanlarda doğrudan Afgan halkının yararına olacak şekilde ciddi miktarda mali yardımda bulunma arzusunu paylaştı.