image

PeyamaKurd - Başkent Viyana'daki müzakerelerle ilgili gelişmelere değinen İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, nükleer müzakerelerde siyasi ve ekonomik konularda garanti verilmesiyle ilgili bazı anlaşmaların sağlandığını ifade etti.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Tahran'da bir programda gazetecilere Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılan nükleer müzakerelere ilişkin değerlendirmelere yer verdi.

Abdullahiyan, İran müzakere heyetinin Batı tarafının somut garantiler vermesi ve Viyana'da sağlanacak anlaşmaya bağlı kalmaları için çaba gösterdiğini aktardı.

"Yaptırımların kaldırılması ABD'nin iyi niyetinin göstergesi"

İran Dışişleri Bakanı müzakere süreci ile ilgili açıklamalarında şu sözlere yer verdi:

"Aracılar vasıtasıyla ABD tarafına net bir şekilde, iyi niyetlerini pratikte göstermeleri gerektiğini söyledik. Bize göre iyi niyet masada somut gelişmelerin olmasıdır. Yaptırımların bir kısmının fiili bir şekilde kaldırılması ABD tarafının iyi niyetinin bir göstergesi olabilir. Şimdi bunun olduğu söyleniyor. Kağıt üzerinde gerçekleşen iyidir ancak yeterli değildir."

Ayrıca Abdullahiyan, yaptırımların kalkması ve garantilerin kendileri için temel konular olduğunu dile getirerek, siyasi ve ekonomik konularda garanti verilmesiyle ilgili bazı anlaşmaların sağlandığını vurguladı.